Instagram Canlı Yayın için Harika bir Rehber

29 Mayıs 2017

Bu kadar kısa bir sürede Instagram'ın nasıl genç kesim arasında en popüler sosyal medya aracı haline geldiğine inanmak gerçekten zor. 2017 Küresel Sosyal Medya Sıralaması'na göre şu anda Instagram 600 milyondan fazla aktif üyeye sahip. Kişisel kullanımdan iş amaçlı kullanıma, ürün pazarlamaya kadar dünyanın her yerinden insanlar her gün farklı amaçlarla Instagram'ı kullanıyorlar

Instagram'ın bu kadar beğenilen ve meşhur bir platform olmasının nedenlerinin başında devamlı yaratıcı ve gelişmiş yeni özelliklerini kullanıcılarına sunabilmesidir. Hikaye özelliğini ekledikten sonra Instagram son zamanlarda yeni bir güncelleme ile kullanıcılarına canlı yayın yapma imkanı sağladı. Evet, Instagram üzerinden arkadaşlarınıza canlı yayın yapabilirsiniz.


Instagram Canlı Yayın Nedir

Instagram canlı yayın, kullanıcılara arkadaşları ve sevdikleri ile canlı olarak iletişim kurmalarını sağlar. Artık fotoğraflara tıklayıp onlara bir etiket ve başlık yazarak paylaşmak Instagram'da iletişim kurmanın tek yolu değil. Bunun yerine basit bir sekmeyle çevrenizle canlı iletişim kurabilirsiniz. Canlı yayına geçer geçmez Instagram arkadaşlarınızı ve çevrenizi haberdar eder ve etkileşim kurmak için davet eder. Video siz online olduğunuz sürece görünür. Canlı yayını kapattığınız anda video gider.


Neden Instagram Canlı Yayın Kullanışlı Bir Seçenektir?

Instagram canlı yayın sizi abartılı bir şekilde filtreler, doğru kamera açıları kullanarak eşsiz fotoğraflar çekmeye ve paylaşmaya zorlamaz. Kullanıcıların tamamen doğal ve gerçek olmalarına izin verir. Fotoğrafların gerçek tarafını göstererek çevreleri ile daha iyi iletişim kurmalarını sağlar. Ayrıca birkaç fotoğrafla ifade edebileceğiniz bir olayın her bir detayını içerir. Instagram'da ilgili birimin başındaki kişi olan Kevin Well, "Instagram tüm anlarınız olmalıdır. Yalnızca göstermek istedikleriniz değil." diyor. Bu nedenle arkadaşlarınızla, ailenizle tatile gittiğinizde veya yeni bir ürün satışa sunduğunuzda takipçilerinizi anında bundan haberdar edebilirsiniz.

Dahası, Instagram Canlı Yayın ileri seviyede geliştirilmiş algoritmasıyla kullanıcıları Stories bölümünde bildirimler sürekli bilgilendirerek canlı yayını üst sıralarda tutar.


Instagram Canlı Yayın ile İlgili Bütün Bilmeniz Gerekenler

Tartışmasız, Instagram Canlı Yayın, hem kişisel hem de ticari kullanım için çok önemli bir özellik olmasına rağmen pek keşfedilmemiştir. Neden? Çünkü insanlar nasıl kullanacaklarını henüz bilmiyorlar. İşte, size nasıl kullanacağınızı derinlemesine gösteren muhteşem bir rehber.

1. Canlı Yayına Başlayın

Instagram'da canlı yayın başlatmak son derece kolaydır. Önce hikayeniz simgesine dokuun. Sonra kameranızı açın. Kameranızı açtığınızda üç seçenek göreceksiniz. Normal, Canlı ve Boomerang.

Bu üç seçeneğin farkını bilmiyorsanız, kısaca:

Normal: Stories (Hikayeniz) kısmında paylaşabileceğiniz fotoğraf ve video. 24 saat içinde silinir

Canlı: Canlı yayın başlatır ve yayın bittiğinde video silinir

Boomerang: Döngüsel kısa videolar çekmenize imkan sağlar.


2. Ayarlarınızı Değiştirin

Canlı yayına başlamadan önce ayarlarınızın doğru olduğunda emin olun. Daha fazla insana ulaşabilmeniz için bu gereklidir. Kullanıcıların yayın sırasında size mesaj gönderip gönderemeyeceğini ayarlayabilirsiniz. Benzer şekilde canlı yayını kimlerin izleyip izleyemeyeceğini de belirtebilirsiniz.


3. Kameranızı Ayarlayın

Kameranızı istediğiniz pozisyona getirin ve yayını başlat butonuna basın. Doğru ışık açısında olduğunuzdan emin olun çünkü kayıt sırasında kameranın flashını kullanamazsınız. Bu yüzden mevcut ışığı kullanmalısınız.


4. Canlı Yayınınıza Çekici Hale Getirin

Öncelikle ne kadar çok takipçiniz varsa Instagram o kadar çekici olacaktır. Eğer Instagram'da yeniyseniz veya yeterince takipçiniz yoksa takipçi satın almayı düşünebilirsiniz. Şimdi canlı yayına başladığınız andan itibaren izleyicilerinizi takipte tutmak için eğlendirmeli ve yayını cazip hale getirmelisiniz. Yoksa insanlar sıkılacaktır. Yayının en altında kaç kişinin katıldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda burada yayın sırasında yapılan yorumları da takip edebilirsiniz. İzleyicileri canlı tutmanın diğer yolu da onlarla canlı sohbet etmektir. Onlara cevaplar verebilir veya ilginç konular açabilirsiniz.

Eğer yorum görmek istemiyorsanız bunu ayarlar simgesine dokunarak kapatabilirsiniz.  Ayrıca yayın süresini de ekranda görmeniz mümkündür.

Yayının sırasında birilerini engellemek istiyorsanız yani bazı kişilerin sizi görmesini istemiyorsanız bunu yapmak da son derece kolaydır. Takipteki kullanıcı adının adının sağındaki x işaretine dokunmanız yeterli.


5. Yayını Sonlandırın

Canlı yayınınızı ulaştırdığınızda yeterli gördüğünüz yerde "yayını sonlandır" butonuna dokunmanız yeterlidir. Bu buton ile canlı yayını sonlandırırsınız. Canlı yayın kapandıktan sonra size kullanıcılarla ilgili bir istatistik gösterilir. Buradaki rakamlarda tıpkı canlı yayın videosu gibi Instagram tarafından saklanmaz, geçidir.


Nasıl Daha İleriye Götürebilirim?

Şimdi Instagram ile canlı yayın yaparak kullanıcıları nasıl güncel tutacağınızı, eğlendireceğinizi öğrendiniz. Bilmeniz gereken şey nasıl bir içeriği canlı yayına almanız gerektiğidir. Aşağıda Canlı yayın için birkaç konu fikir vermesi için sıralıyoruz:

  • Bir etkinliğin özellikle de moda etkinliği veya ödül töreninin kamera arkasını göstermek
  • Yeni bir fikir veya ürün tanıtımı yapmak veya mevcut ürüne yeni özellikler eklemek
  • Çevrenizle soru-cevap etkinliği düzenlemek
  • İnsanlara sayfanızı tanıttıkları için teşekkür etmek
  • Hayranlarınızın sorularına cevap vermek

Instagram Canlı Yayın şu an yeni trend olduğu için marka bilinirliliğinizi arttırmak için mutlaka bu özelliği kullanmalısınız