Instagram Üzerinden Giyim İşinizi Marka Yapmak için 6 Fikir

12 Mayıs 2017

Bin bir zorlukla kazandığınız paraları web siteleri, bloglar ve Facebook üzerinden tanıtıma harcayan moda ve giyim üzerine iş yapan bir girişimci veya firma mısınız? Pazarlama tanıtım faaliyetleriniz için Instagram'ı hiç düşündünüz mü? Yalnızca fotoğraflar ve etiketler (hashtag) ile neler yapabileceğinizi mi merak ediyorsunuz?

Peki, zaten güçlü ve bilinen firmaların büyük çoğunluğunun Instagram'ı etkin bir pazarlama aracı olarak kullandığından haberiniz var mı?

Eğer Instagram'a giriş yapmayı düşünüyorsanız neyi nasıl yapmanız gerektiğini öğrenmek için bu yazıyı başından sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Instagram'ı bir pazarlama aracı olarak kullanmak yeni bir fikir olmasa da çok da bilinen bir şey olmadığı açık. Instagram'da yaptığınız paylaşımların Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya platformlarına göre 50 kat daha fazla ilgi çektiğini bilmek sizin için şaşırtıcı olur mu? Evet, doğru okudunuz.

Instagram start-up yani küçük ölçekli başlangıç seviyesindeki firmalar için lider pazarlama aracı durumundadır. 300 milyon aktif kullanıcısı ile pazarlama kampanyalarında sıklıkla kullanılan ve en etkili sosyal medya platformudur.

Bir fotoğraf binlerce sözcüğe bedeldir. Instagram kullanmak eğlencelidir. Görsel paylaşımlarla yani fotoğraf ve videolar yoluyla çevrenizle iletişim kurarsınız. Farklı görsel araçlarla pazarlama kampanyanızı daha etkili hale getirir ve insanların ilgisini çekersiniz.

Louis Vitton'dan Gucci 'ye kadar moda dünyasının en büyükleri Instagram'ı pazar paylarını arttırabilmek için etkin bir şekilde kullanıyor.

Kulağa ilginç geliyor değil mi? Üstelik hiç de zor değil.

Tek ihtiyacınız olan doğru plan ve ilginç bir fikir. Biz sizin başarılı olmanız için gereken yardımı yapıyoruz

Sihirli kelimenin ne olduğunu mu merak ediyorsunuz?

Pekala, şimdi işi biraz basitleştirmek için firmanızı veya işinizi marka haline getirecek 6 ilginç fikri sizin için anlatalım.


1. Hedef kitleyle etkileşim için yaratıcı Etiketler ve Etiket kampanyaları başlatın

Hedef kitlenizle etkileşime geçmenin onların ilgisini çekmenin en kolay yolu hashtag yani etiketlerdir. Saniyeler içerisinde paylaşımlarınızı güçlendirir ve kitlelere ulaşmasını sağlar. Tek ihtiyacınız olan müşterileriniz ve işinizle alakalı etiketleri bulmak.

Benzer şekilde, popüler etiketleri kullanmak, potansiyel müşterilerle, tasarımcılarla, üreticiler ve toptancılarla iletişim kurabilmenizi sağlar. Ayrıca arama çubuğunda gönderilerinizin görünmesini sağlar.

 


2. Hedef Kitlenizle paylaşacağınız ilginç bir hikaye bulun

Herkes hikayeleri sever. İnsanlar da firmaların ve işlerin arkasındaki hikayeleri merak ederler. İş fikirlerinin nasıl ortaya çıktığını ve işin nasıl başladığını anlatan hikayeleri okumak her zaman eğlenceli olmuştur.

O zaman siz neden kendi ilginç hikayenizi insanlara anlatmayasınız. İşinizle ilgili 5 ile 8 arası paylaşım hazırlayın. Her seferinde yalnızca birini paylaşın.

Hedef kitlenizde bir beklenti oluşturun ki sizden daha fazlasını bekliyor olsunlar.

Müşterileriniz için küçük bir pencere açın ve onlarla bağ kurun.

The Sartorialist şirketinin moda direktörü olan Jenny Walton hikayesini fotoğraflarla anlatarak takipçileri ile etkileşim kurmayı tercih etmiştir.


3. Kalıpların Dışına Çıkın

Hediyeler ve ilginç yarışmalar insanları her zaman cezbeder. Bir yarışmaya katılıp bir şeyler kazanabilmek çok hoştur. Neden kalıpların dışına çıkıp eğlenceli ve ilgi çekici bir yarışma düzenlemiyor ve hediyeler dağıtmıyorsunuz? İşinizle alakalı bir ürünü hediye olarak dağıtın.

"Dolabımdaki en iyi kıyafet" veya "düğünde giymek istediğiniz kıyafet" şeklinde ödüller dağıtın.

Fotoğraflarını tişörtlerin üzerine basın ve logonuzu, markanızı görünmesini sağlayın. Yarışmaya katılan herkese teşekkürlerinizi sunun.

Adidas yeni spor ayakkabılarının tanıtımı için Instagram'da harika bir yarışma düzenlemişti. Snapchat paylaşımlarının içinde bir sayı gizlediler ve bunu Instagram hesaplarında takipçilerin bulmasını istediler. Katılımcılar sayıları bulup bir çift yeni spor ayakkabı kazandılar. Şirket müşterilerini çekici ve ilginç bir yarışmayla memnun etmiş oldu.

Biz bu markaları düzenledikleri güzel yarışmalarla hatırlarız. Ayrıca kim bir şey kazanmak istemez. Ben, sayfanızdaki favori ürünü ücretsiz vereceğinize söz verirseniz sizin gönderinizi 100 defa paylaşabilirim!


4. Hayır işleri için çalışın

İyi bir şeyler için yardım etmek çevrenizin dikkatini çekmek için en güzel stratejidir.

Hepimiz acı çeken veya ihtiyacı olan insanları düşünürüz. Sizin markanız bu insanların sesi olsun.

İnandığınız bir şeyleri destekleyin. Eğitime muhtaç çocuklar için bir şeyler yapabilirsiniz veya evsiz, fakir insanlar için gıda ve giyecek yardımı yapabilirsiniz.

Örneğin, Raven+Lily bir giyim markası ve tüm dünyadan az gelişmiş ülkelerden toplam 1500 'den fazla kadını onlara yardımcı olabilmek amacıyla istihdam ederek aksesuar ve kıyafetlerin üretiminde çalıştırıyor.

Hayır işlerinde bilinir olmak markanız için de bilinirliliği arttırır.


5. Aşırıya Kaçmayın

Instagram'da bir proje başlatmak heyecanlı olabilir ve sürekli bir şeyler paylaşmak isteyebilirsiniz.

Ama Bekleyin! Aşırıya kaçmayın.

Hergün bir şey paylaşmamak doğru olandır. Markalar bu şekilde çalışırlar. Belli aralıklarla paylaşım yaparlar ve bu paylaşımlar insanların hatırlayabileceği önemli paylaşımlardır.  

Her dakika dolu dolu birşeyler paylaşmak bir zaman sonra doygunluğa ve bıkkınlığa neden olur ve müşterileriniz sizi takip etmeyi bırakabilir. Yani önemli olan husus takipçilerinizi rahatsız etmeden paylaşmaktır.

Instagram'ın karakter sayısı sınırı olmaması sizin kıyafetlerle ilgili fotoğrafın üzerine roman yazabileceğiniz anlamına gelmemeli.

Mesajlarınızı kısa ve şirin tutun.


6. Rakiplerinizden ve Büyük Markalardan İlham Alın

İlham almak (belki de fikri çalmak ve farklı şekilde kullanmak) aslında iyi bir fikirdir. Rakiplerinizin Instagram'da neler yaptığını takip edin. Sizinle aynı işi yapanların bir sonraki adımını bilmek akıllıca olur.

Meşhur markalardan ve kampanyalardan esinlenin, fikri geliştirin ve daha iyisini, daha eğlencelisini ve çekicisini yapıp takipçilerinize sunmaya çalışın.

Hayranı olduğunuz insanları ve markaları takip edin ve onlarla iletişim kurmaya çalışın. Eğer ürününüzü tanıtmak konusunda onları ikna edebilirseniz onların takipçileri arasında popüler olursunuz.

Ne kadar yoğun bir işadamı olduğunuzun bir önemi yok, sosyal kanallarda çevrenizi büyütmek için tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefon veya tablet. Farklı iletişim araçlarını kullanmanız da başarınız üzerinde fark yaratacaktır.

Fakat, yaptıklarınızın sonucu hemen görmeyi beklemeyin. Bu çok çalışmanız gereken ve vakit ayırmanız gereken bir iş. Ve evet, istikrarlı çalışırsanız, önceden plan yaparsanız ve sabırlı olursanız başarı kesinlikle gelecektir.