Instagram’ı İş Amaçlı Nasıl Kullanırsınız? Mutlaka Bilmeniz Gereken Pratik Bilgiler

15 Temmuz 2017

Sosyal medya yoluyla marka bilinirliliği yaratmak işinizi daha yükseklere çıkarmada çok önemli bir rol oynar. Sosyal medya dışında da çeşitli yollardan çok fazla insana ulaşabilmeyi vaat eden servisler mevcuttur. Ancak bunlardan hiçbiri Instagram’ın yerine tutamıyor. Çok iyi geliştirilmiş bir mobil uygulama olan Instagram kullanıcıların çok hızlı ve basit bir şekilde fotoğraf yüklemesini, ev benzersiz filtreler kullanarak düzenlemesini sağlıyor. İlk yayına alındığı 2015 tarihinden bu yana Instagram her geçen gün büyümeye devam etti ve yalnızca fotoğraf çekip arkadaşlarınızla paylaşmanın ötesinde online para kazanmanın yolunu da değiştirdi.

Bu yazıda Instagram yoluyla nasıl büyük bir müşteri kitlesini ulaşabileceğinizi açıklayacağız.


Ürünü Yaratıcı Yollarla Pazarlayın

Tıpkı “Bir fotoğraf binlerce kelimeye bedeldir” sözünde söylendiği gibi “Instagram’da bir gönderi binlerce kelimeye bedeldir” denilse yanlış olmaz. İnsanların yaptığınız işten haberdar olması için bunu Instagram’da paylaşmaktan daha akıllıca bir yol yoktur.

Şu önerileri unutmayın:

  • Fotoğraflarınızın üstüne alan adınızı veya firma adınızı şeffaf filigran (watermark) olarak yazın
  • Instagram fotoğraflarınızı sığdırmak için kesebilir. Bu yüzden logonuzu mutlaka fotoğrafın ortasına yerleştirin

Instagram’da bir ürünü pazarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey fotoğrafın takipçileriniz için ilgi çekici, eğlenceli ve göz alıcı olmasıdır.


Yarışmalar Düzenleyin

Sunduğunuz hizmetleri pazarlamak söz konusu olduğunda Instagram ilk sırada yer alır. Yalnızca markanızın viral olmasını sağlamakla kalmaz satışlarınızın patlamasını da sağlar. Instagram’da yarışmalar düzenlemek son derece kolaydır.

  • Ödül belirleyin
  • Kampanyanız için hashtag – etiket belirleyin
  • Yarışmanız için bir tema tasarlayın
  • Yayınlamak üzere fotoğraflar seçin

Instagram hesabınızın güvenilirliğini desteklemek amacıyla yarışmalar düzenlemek etkileşim kurmanın ve markanızın güvenilirliğini sağlamanın harika bir yoludur.

Online yapılan anketlere göre müşterilerin %67’si detaylı bir fotoğraf, satın alma kararı üzerinde diğer müşterilerin fikirlerine göre daha etkili olmaktadır.

Bu nedenle dikkat çekici, benzersiz ve trafiğinizi doğrudan satışa çevirebilecek fotoğraflar paylaşmanız gerekir.


Müşterilerinize En Son Promosyonlarla İlgili Bilgi Verin

Instagram link vermek konusunda Facebook veya Twitter kadar hevesli değildir. Hatta elinden geldiğince link vermenizi engellemeye çalışır. Bu nedenle bir şirket Instagram’da gönderi paylaştığında bunda tıklanan bir link olmaz. Bu biraz zor gelebilir ama bunun üstesinden gelmek için kullanıcıların ve fanların yorumlarına çok dikkat etmeli ve önem vermelisiniz.


CTA mesajlarından en yüksek şekilde faydalanın

Paylaşmak için bir fotoğraf seçtiğinizde ayrıca bir yazı – metin, hashtag ve link de belirlemelisiniz. Vurucu mesajlarınızı fotoğraf üzerinde daha iyi ifade gösterebilmek için internette ücretsiz servisleri kullanabilirsiniz.

Daha iyi bir yöntem olarak, semboller, emojiler ve mesajınızı daha net ifade etmek için büyük harfler kullanın. Bu şekilde ziyaretçilerinizi harekete geçirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Aynı şekilde hashtag kullanıyorsanız gönderi başına 5-10 tane belirtmeniz uygun olacaktır. En popüler olanlarla en az popüler olanları harmanlayın. Hashtag gönderilerinizi bulunabilmesini sağlar. Ulaşabileceğiniz insanların sayısını arttırmak için hashtag kullanarak belirttiğiniz hashtag’ın sizinle alakalı olduğunu insanlara göstermeniz gerekir.


Instagram Stories (Hikayeler)

Fotoğraf veya video içeren bir içeriğin gizli bölümü, yani Instagram stories, Instagram’ın heyecan verici başka bir özelliğidir. Ağustos 2016 ‘da başlatıldı ve Instagram kullanıcılarının kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlamada çok başarılı oldu. Ama üçüncü kişiler arasında en çok stories izlemeleri ise firmalara aittir. Etkileyici bir şekilde insanlarla firmalar arasında etkileşim kurmayı başardı.

Bu hizmeti en iyi şekilde kullanabilmek için hikâyelerinizin mutlaka markanızla alakalı olduğuna dikkat edin. Paylaşımların en ideal zamanda yayınlanması önemlidir. Çünkü 24 saat sonra silinirler. Ne kadar çok stories yayınlarsanız o kadar çok ve sık birilerinin Instagram’ında görünürsünüz.

Stories gönderirken özel tekliflerinizden, kuponlardan veya indirimlerinizden bahsedebilirsiniz.


İşiniz için coğrafi ve bölgesel etiketler kullanın

Geotag yani coğrafi etiket kullanmak işinizin büyümesi gerçekten çok faydalı olur. Paylaştığınız fotoğraflara coğrafi etiket eklemek, paylaştığınız içeriğin nerede çekildiğini gösterir. Kullanıcılar bu etikete tıkladıklarında o bölgede çekilmiş diğer fotoğrafları da görebilirler ve bu da işiniz işin takipçi kazanmanın farklı bir yoludur. Yakınlar oturan veya çalışan insanlar belki işinize daha fazla ilgi göstereceklerdir.


Instagram için Strateji Geliştirin

Instagram’da iş yapmaya başlamadan önce biraz araştırma yapmanız gerekir. Sizinle benzer alanda faaliyet gösteren en iyi şirketlerin Instagram hesaplarını inceleyin. Rekabet yeni iş fikirlerini ortaya çıkarmanızda yardımcı olacaktır.

Instagram uygulamasına hakim olduktan sonra kendi stratejinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Başlamadan önce neyi hedeflediğinizi belirlemelisiniz. Satış yapmak, web sitesine trafik almak, marka bilinirliliği gibi… Bunu yaptığınızda ilerlemenizi takip etmeniz daha kolay olacaktır.